Lavlandssaken
Det blir utsetting av fasan og rapphøns i år
Klima- og miljødepartementet gir tillatelse til å sette ut fasan og rapphøns i inneværende år, men advarer samtidig om at praksisen må avvikles dersom en rapport fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) viser uholdbare påvirkninger på naturmangfold eller dyrevelferd.
Illustrasjonsfoto: Torgeir W. Skancke.
Klima- og miljødepartementet omgjør vedtaket og gir tillatelse til å sette ut fasan og rapphøns for prøving og trening av stående fuglehund – men bare ut året.
Det blir lov å sette ut fasan og rapphøns for inneværende år. Det er klart etter at Klima- og miljødepartementet (KLD) har omgjort Miljødirektoratets vedtak om avslag fra tidligere i år.
Dermed får en rekke fuglehundklubber og privatpersoner, samt Tjølling Jeger- og Fiskerforening tillatelse til å sette ut fasaner og rapphøns for trening av fuglehunder og lavlandsprøver i 2022.
Har vurdert dyrevelferd