Annonse

Oppskrift || Hjemmelagde viltpølser

Viltpølser med tilbehør på glassfat, sett ovenfra på rustikt bord.

Mat for folket

Når du trenger et måltid absolutt alle liker.

Publisert

Dette er maten jeg alltid kommer tilbake til. Alle liker den, man blir aldri lei og man får aldri nok. Vi snakker om pølser generelt – hjemmelagd med viltkjøtt spesielt. En god jeger som vil utnytte viltet, må kunne pølser. I dag kan du dessuten bestille preppa tarmer med et par tastetrykk og leie pølsestapper på finn.no, om du ikke låner av naboen.

Dette trenger du:

    • 2 kg viltkjøtt, finhakket med kniv eller kvernet til kjøttdeig
    • 250–500 g spekk, kvernet
    • 40 g salt
    • 10 g potetmel
    • 10 g pepper
    • ½ ts malt muskat
    • ½ ts tørket timian
    • ½ ts tørket rosmarin
    • 2,5 dl isvann

Røyk og smæsja poteter

Denne gangen vil jeg presse deg litt ekstra, og foreslår at du også prøver røyking. Det er enklere enn du tror. Oppskriften gir deg nok til å lage både røkte og urøkte pølser. Eventuelt kan du dele oppskriften om du ønsker en halv porsjon. 

Svinetarm på 30–32 mm er fint å begynne med, da får du pølser som er lette å jobbe med, type grillpølse-tykkelse. Til måltidet serverer jeg sundkokte poteter. Personlig synes jeg de er best, da de suger til seg alt av saft og kraft på tallerken. 

Denne porsjonen med 2 kg kjøtt passer normalt til den minste pakken med tarmer. Opp mot 10 meter bør du ha, særlig hvis du er nybegynner og trenger litt ekstra for å få det fint til. Husk at kjøtt og spekk skal være kaldt når du begynner.

Slik gjør du:

Ha kjøttet i en stor bolle, bruk hendene og bland inn krydderet i 2–3 minutter. Tilsett kvernet spekk og bland godt. Spe med isvannet og kna inn. Farsen skal bli jevn og smidig. Hvordan du stapper pølsene, finner du enkelt ut med en film på nettet – tilpasset utstyret du har.

Koking

Nå skal du koke halvparten av de rå pølsene du har laget. Legg dem i vannbad på 72 grader, og la dem trekke 12–15 minutter. Bruk termometer! Ta ut, kjøl av og frys ned det du ikke klarer å spise til dagens middag.

Røyking og koking

Den andre halvparten som skal røykes, er det litt mer arbeid med. Begynn med å tørke dem, de skal være helt tørre på overflaten. Heng dem opp, og sett fram en liten kjøkkenvifte eller monter hårføneren på kald luft slik den blåser på pølsene. 

Pass på at de ikke henger i kontakt med hverandre, verken nå eller under røykingen. Så skal pølsene inn i røykeovnen, som godt kan være improvisert. Det enkleste er å ha pølsene stående utendørs under en stor kasse eller pappeske med røykilden et stykke under. 

Det viktige er uansett en løsning som holder temperaturen nede, f.eks. med fuktig treflis på en grill uten for mye fres på kullet. For svinetarm (30-32 mm) skal pølsene henge noen timer i røyk som holder 20–30 grader. Deretter skal de kokes som de rå.

Powered by Labrador CMS