Annonse
Nå åpnes det for termisk hjortejakt
Bildet er manipulert for å simulere gjengivelse gjennom en termisk spotter eller et kikkertsikte.

Debatt

Lys i tunnelen for de som er glade i hjortejakt

– For oss er det viktig at et termisk kikkertsikte skal kunne brukes uten unødvendig byråkrati, skriver Erlend Larsen (H).

Publisert Sist oppdatert

I fjor vår behandlet Stortinget forslag til ny lov om jakt, fangst og felling av vilt. Loven skulle moderniseres og oppdateres og erstatte den gamle loven fra 1981. Høyre støttet mange av disse endringene, men begrensningene på bruk av termisk sikte i hjortejakt var vi kritiske til. Det var vi ikke alene om. Et flertall i Stortinget stilte seg bak et forslag om å be regjeringen raskt utforme forskrift som fortsatt tillater bruk av termisk sikte i hjortejakt. For mange jegere har slikt utstyr vært en naturlig del av verktøykassa i flere år. Utstyret er i mange tilfeller også nødvendig for å kunne drive et effektivt ettersøk av skadeskutte dyr.

Skuffelsen var derfor stor blant jegere og i Høyre da forskriften kom. Ikke fordi forskriften ikke åpner for bruk av termiske siktemidler, men muligheten ble i praksis innsnevret. Blant annet gjennom å legge ansvaret til den enkelte kommune som må åpne for det i lokal forskrift. Noe som åpner opp for svært ulik praksis fra kommune til kommune.  

Alle som har drevet med jakt vet at hjortebestandene kan bevege seg mellom kommunegrenser. Dyr er som kjent ikke opptatt av kommunegrenser, og det blir vanskelig med ettersøk av et skadeskutt dyr om forvaltningen er ulik fra kommune til kommune. Ikke bare er det kronglete for den enkelte jeger som har ansvaret for å sjekke reglene i den enkelte kommune, men det skaper også masse ekstra byråkrati.  

Derfor var Høyre tydelige da Stortinget igjen behandlet viltressursloven på ny før sommeren i år: Vi må unngå økt byråkrati og ulik forvaltning. Dette er det også en bred enighet blant mange av partiene, og vi hadde forventet at regjeringen ville følge Stortingets tydelige vedtak fra 2025.  

Utfordringen ligger i Norges folkerettslige forpliktelser. Viltressursloven § 5 stadfester forholdet til folkeretten, og loven gjelder med de avgrensningene som følger av internasjonale avtaler og folkeretten ellers. Primært Bernkonvensjonen, som Norge er bundet av og partsland i, legger føringer på bruk av termiske siktemidler.  

Enkelte partier ga inntrykk av at det bare var å se bort fra Bernkonvensjonen, mens andre mente vi måtte forby jakt med termiske sikte helt. Begge deler er etter vår mening feil og kunne skapt negative konsekvenser. Høyre la seg på en mellomposisjon. Vi sørget for at et av forslagene som skulle stemmes over i forbindelse med endringene i viltressursloven denne våren la til grunn både vårt standpunkt om bruk av termisk sikte og Norges forpliktelser etter Bernkonvensjonen.

For oss er det viktig at et termisk kikkertsikte skal kunne brukes uten unødvendig byråkrati eller ulempe for kommunene i tråd med våre internasjonale forpliktelser. Dette fikk flertall, og vi forventer at regjeringen legger til rette for en helhetlig ordning fremover slik at jegerne slipper å forholde seg til ulike tolkninger av reglene fra kommune til kommune.  

God jakt.

Har du sterke meninger?

Jakt & Fiske ser det som sin oppgave å være en arena for debatt og meningsutveksling om forvaltning, jakt, sportsfiske, forskning, naturtap og andre temaer som berører jegere, fiskere og friluftsfolk.

Vi tar imot leserinnlegg og kronikk til vurdering på redaksjon@njff.no.

Redaksjonen forbeholder seg retten til å redigere og avvise innsendte bidrag. Bidrag kan også publiseres i bladet Jakt & Fiske.

Omfang

Kronikk: 4500 tegn

Leserinnlegg, halvside: 1300 tegn

Leserinnlegg, helside: 2500 tegn

Powered by Labrador CMS