Stortest: Oppblåsbare liggeunderlag for vinterbruk
Slik velger du riktig liggeunderlag i vinterkulda
Jakt & Fiske har testet 13 oppblåsbare liggeunderlag med gode isolasjonsegenskaper. Her er guiden til hvordan du sikrer best søvn i vinterkulda.
Marius Angvik Marius AngvikMarius Angvik Tekst og foto
PublisertSist oppdatert
Denne artikkelen er over fem år gammel.
Sammen med en god sovepose er et godt liggeunderlag kritisk for en vellykket vinternatt på tur. Selv den beste sovepose kommer til kort om ikke du har et liggeunderlag med gode nok isolasjonsegenskaper. Varmetapet er størst ned mot bakken, og siden soveposen klemmes flat der du ligger, reduseres isolasjonsevnen ytterligere.
Liggeunderlaget skal sørge for å gi god isolasjon mot den frosne bakken, og samtidig gi god støtte og liggekomfort. Underlaget er en langt viktigere faktor for god nattesøvn enn mange er klar over. Til syvende og sist koker alt ned til at vinterunderlaget skal gi deg en myk og varm seng, slik at du våkner frisk og opplagt til neste turdag.
Liggeunderlag for vinterbruk.
Oppblåsbar luksus
Oppblåsbare underlag er suverent overlegne når det kommer til tykkelse, isolasjonsegenskaper og komfort i forhold til vekt og volum, og har for lengst tatt over markedet. Ulempen er høyere pris, moderat slitestyrke, levetid, rift- og punkteringsfare, samt jobben med å fylle og tømme dem for luft.
Der reinskinn og tradisjonelle skumunderlag tåler mer juling både mot terrenget og ved bålkanten, må oppblåsbare liggeunderlag behandles med omhu og holdes langt unna bål og skarpe gjenstander. Grunnen til at mange likevel er villige til å bruke flere tusenlapper på oppblåsbart, er åpenbart suveren isolasjon og komforten man får til ekstremt lav vekt og volum.
Ytterstoffet på oppblåsbare liggeunderlag varierer i tykkelse og kvalitet, noe som i stor grad avgjør slitestyrken. Som hovedregel er det en opplagt avveining mellom vekt og slitestyrke. Generelt er de tyngre underlagene produsert med kraftigere og tykkere materialer, disse tåler mer og lever lengre. Alle underlag kan imidlertid punktere, så reperasjon-settet må alltid være med på tur. Det medfølger lappesaker og lim til samtlige underlag i denne testen.
Slik er testen gjennomført:
Jakt & Fiskes testteam har bestått av tre kvinner og tre menn, hvorav fem erfarne vinteruteliggere, og en som aldri har ligget ute en vinternatt. Samtlige underlag er brukt på flere vinterturer med varighet fra to til fem dager. De har alle minimum ti bruksdøgn og er brukt i et temperaturspenn fra -5 til -20 grader.
Alle underlag har rotert innad i teamet, og er testet av alle testdeltakere. Da denne testen er gjennomført med tanke på rent vinterbruk, hvor ofte pulk benyttes, har vi bevisst latt isolasjonsegenskaper, liggekomfort og funksjonalitet telle mer enn vekt og volum.
Testkriterier
Isolasjonsegenskaper = 30 prosent: R-verdi/opplevd isolasjonsegenskaper mot bakken, isolasjonsmaterialer/egenskaper, isolasjonsfordeling, varmreflekterende egenskaper, struktur og kanaler. Liggekomfort = 30 prosent: Passform, friksjon, tykkelse, overflatestruktur, støy, forhøyede kanter, mykhet, støtte, beskyttelse mot bakken, størrelse og passform, tykkelse, demping, luftkammer. Funksjonalitet og praktiske detaljer = 30 prosent: Pumpeløsning/ventiler, enkelhet utpakking og innblåsing, enkelhet tømming av luft, sammenrulling innpakning pakkpose, fukttoleranse, tørkegenskaper, sikkerhet (flere kanaler). Tilbehør (rep-sett), komprimeringspose. Vekt, pakkvolum og slitestyrke/kvalitet.
Pris = 10 prosent: Til syvende og sist koker valg av liggeunderlag ned til hvor mye varme og komfort man kan få til lavest mulig pris, vekt og pakkvolum.
Liggekomfort
God liggekomfort er i tillegg til isolasjon, underlagets viktigste oppgave. Underlaget skal beskytte mot ujevnheter, gi kroppen støtte på de rette stedene, holde ryggsøylen mest mulig rett og samtidig gi riktig motstand, slik at kroppen slapper av og ligger mest mulig i ro. Underlagets fasong er en viktig faktor, og må naturligvis harmonere med kroppen som skal ligge på det.
Underlagene i denne testen er fra 6,3 cm eller tykkere, hvilket gir god nok beskyttelse, mykhet og komfort mot bakken. Ligger du mye på siden med trykk på hofte/skulder kan et tykkere underlag være å foretrekke.
For optimal komfort er det viktig at underlaget både er langt, bredt og tykt nok. Det er spesielt viktig at skuldre og hofter får anledning til å synke ned i underlaget – uten å komme i berøring med bakken. Underlagets bredde og lengde må naturligvis være lengre og bredere enn deg selv. Vi anbefaler minimum 10-15 cm ekstra lengde og en bredde på 60 cm eller mer.
Fordeler ved stor underlagsflate
En fordel ved større liggeunderlagsflate, er at man isolerer og varmer opp en enda større bakkeflate under kroppen, hvilket bidrar til økt beskyttelse mot den frosne bakken. Det bredeste underlaget i denne testen er på hele 76,2 cm. Dette falt i overraskende god smak hos testdeltakerne. I tillegg til økt bevegelsesfrihet, reduseres sjansen for å skli av underlaget og våkne kald med posen rett mot teltduken også betraktelig.
Underlagets struktur og ytterstoff påvirker også søvnkvalitet og følelsen av komfort. Mykt stoff oppleves mer behagelig enn glatte, plastaktige overflater, og er også gjerne mer lydløse. Ulempen med mykere overflater er gjerne at de ofte er mer utsatt for fukt.
Blant testdeltakerne falt eggekartong-strukturen til Sea to Summit svært godt i smak. Tverrgående kanaler synes også å foretrekkes framfor langsgående kanaler. Når det kommer til fasong gir de rektangulære liggeunderlagene størst liggeflate og best komfort. Disse egner seg også best til ulike stol-kit, samt til bruk i hengekøye. Fortrinnet til de litt avrundede “mumieformede” er redusert vekt/volum, samt når flere ligger sammen i telt.
En annen komfort-funksjon testpanelet satte stor pris på, er todelte luftkammer: ett for undersiden og ett for oversiden. Med dette kan fastheten varieres ved f.eks å pumpe underdelen litt hard for beskyttelse mot bakken, og overdelen litt myk for økt komfort og bedre feste mot kroppen.
Isolasjonsegenskaper og R-verdi
Til vinterbruk isolerer ikke underlag med bare luft godt nok, og de fylles da gjerne med åpent celleskum, syntetisk, dun og eller i kombinasjon med ulike varmereflekterende materialer.
Strengt tatt er det fortsatt lufta som isolerer, mens fyllmaterielene på ulike måter bidrar til å holde lufta i ro. Isolasjonen kan ligge løst i luftkammer-cellene, eller være laminert til over/underside. Dun som fyllmateriale er varmest, har best kompresjonsegenskaper, men koster mest. Dun-underlagene blåses gjerne opp med pumpe for å unngå fukt i duna. Fiber har lignende egenskaper, er rimeligere, har høyere fukttoleranse, men gir ikke fullt så god isolasjon. Skum er rimelig, gir økt volum og har en slags selvoppblåsende effekt, men celleskummet er også sårbar for fukt. Ulike varmereflekterende materialer brukes også i stor grad. Begrensningene i egenskapene til de aktuelle fyllmaterialene kompenseres med blant annet tykkelse på underlag, kammer og cellekonstruksjoner, samt fyllmengde. R-verdien gjenspeiler følgelig nødvendigvis IKKE isolasjonsegenskapene til fyllmaterialet som er benyttet.
Avvik i målinger
Liggeunderlagenes R-verdi angir underlagets motstand mot varmetransport. Jo høyere R-verdi, desto bedre isoleringsegenskaper mot bakken. Til vinterbruk er det R-verdier fra 4,5 og oppover som gjelder.
Alle produsentene i denne testen foretar grundige tester for å finne korrekt R-verdi, men da metodene for å måle og beregne R-verdi har variert mye frem til i dag, må R-verdien anses som en pekepinn. I 2020 ble endelig en ny standard for måling av R-verdi lansert.
Flere av produsentene oppgir allerede nye oppdaterte R-verdier basert på denne nye felles standarden. På enkelte underlag gir den nye målingen store utslag på R-verdien, hvilket kan gå begge veier avhengig av ulike faktorer. Dette faktum skaper ytterligere forvirring vedrørende oppgitte R-verdier på markedet.
Inntil alle produsentene oppgir R-verdier ihh. til den nye standarden befinner vi oss i en mellomfase med mulighet for til dels grove avvik i forhold til sammenlignbare R-verdier. I 2021 håper vi alle oppgitte R-verdiene er målt ihh. til den nye standarden, slik at R-verdiene med langt større sikkerhet enn i dag er sammenlignbare mellom underlag fra ulike produsenter.
Bruk av flere underlag
En kjekk egenskap med R-verdier er at de kan legges sammen. To underlag med R-verdi på 3 har til sammen en R-verdi på 6.
Vi anbefaler alltid to lag underlag på vinterturer. Nederst et tykt tradisjonelt skumplastunderlag eller aller helst et mer moderne foam-underlag med trekkspill-konstruksjon. Disse gir gjerne en R-verdi på 2-2,5. Oppå denne benyttes så det oppblåsbare underlaget med egnet R-verdi for skikkelig vinterbruk. I tillegg til å beskytte mot bakken og øke den totale isolasjonen, fungerer det ekstra celleplast-underlaget som viktig sikkerhet på lengre turer.
Sea to Summits pumpløsning integrert i pakksekk falt i god smak hos testpanelet.
Pumpesekk, integrert pumpe eller munnbruk?
Mens munnpumpe tidligere dominerte på oppblåsbare liggeunderlag, har såkalte pumpesekker, gjerne integrert i pakksekken, heldigvis blitt stadig mer vanlig.
Pumpesekk er en fantastisk effektiv og god pumpeløsning: En tynn sekk med ventilutgang plugges i ventilen, og selve sekken benyttes til å fange luft, for så å rulle sekken sammen og klemme lufta inn i underlaget. Løsningen er ekstremt effektiv og problemfri. Aller best liker vi pumpesekk som er integrert i pakksekken. Slik slipper man å passe på en ekstra vital separat pose som potensielt kan bli borte.
Ingen av underlagene i denne testen har integrerte håndpumper. En fordel med integrert håndpumpe kontra munnpumpe, er at man slipper fukt fra munnblåsing inn i underlaget, men her stopper også fordelene. Vår erfaring med håndpumper, er at det er tungvint og lite effektivt.
Vinterstid anbefales det å bruke toliggeunderlag: et tradisjonelt skumplastunderlag nederst, og etoppblåsbart på toppen.
Pakksekk
R-Verdi
Temperatur C
0,7
11
1,2
8
1,5
6
1,9
4
2,1
2
2,5
-2
3,1
-4
3,2
-5
4
-11
4,6
-15
4,9
-17
5,9
-24
6
-25
6,4
-28
8
-38
9,5
-48
Det er en generell utfordring med trange pakksekker fra mange produsenter på markedet i dag. I praksis vil det alltid kunne være situasjoner i felt hvor man sliter med å oppnå maks lufttømming, sammenrulling og kompresjon (f.eks. ved innslag av fukt og is, eller når man er sliten/utmattet). Vi oppfordrer alle produsenter til å ha litt marginer å gå på, og aller helst i tillegg til ordinær pakksekk, levere en litt romsligere variant som medfølgende tilbehør.
R-Verdi
R-verdi er varmemotstanden til et produkt, og bestemmes av produktets tykkelse og lamda-verdi (varmeledningsevne). R-verdi er et mål på termisk motstand, som brukes av ingeniører og forskere til måling av en rekke materialer. Jo høyere R-verdien er, desto mer motstandsdyktig mot varmetransport (termisk motstandsdyktig) er materialet eller strukturen.
R-verdi måles i et kaldt kammer på 4 grader. Inne i en termisk forseglet beholder plasseres et liggeunderlag mellom to metallplater. En del av bunnplaten er gjort om til en stor sensor og holdes på jevn temperatur med elektrisk strøm. Et liggeunderlag som gir mye isolasjon vil bidra til å holde bunnplaten varm, og som et resultat vil sensoren kreve mindre strøm (energi) for å opprettholde temperaturen.
Et liggeunderlag med mindre isolasjon vil kreve mer energi. Denne målingen (mengden energi som kreves for å opprettholde platens temperatur) legges så inn i en algoritme for å finne korrekt R-verdi for hvert underlag. Jo mindre energi som kreves for å holde platen varm, desto høyere er R-verdien og omvendt.
Sea to Summit Comfort Plus Insulated
Vurdering: Avrundet, litt snau mumiefasong med doble lag luftcellekonstruksjon i «eggekartong» struktur, istedenfor mer tradisjonelle langsgående eller tverrgående kanaler. Cellestrukturen er bygd opp som en springfjærmadrass og fordeler trykket svært godt.
Tross beskjeden tykkelse, er liggekomfort og støtte til kroppen overraskende god. God friksjon, men litt glatt overflate som lager en del lyd ved bevegelse. Moderat beskyttelse mot ujevnheter i underlaget.
Nedsenket, funksjonell separat alt-i-en ventil til hvert luftkammer, og suveren sekkepumpeløsning integrert i pakksekk, som gir lynrask opp-pumping. Sekkpumpa har halvsmal utforming og benyttes ved å «fange luft» og/eller i kombinasjon med å blåse luft inn i sekken.
Sekken fylt med luft rulles så inn mot underlaget for å presse lufta inn. Svært effektiv. Slitesterk og solid, men litt tung. Lett-tømt, og enkel å få i pakksekk.
Pluss for dobbelt luftcellelag, både i forhold til sikkerhet ved ev. punktering på tur (underlaget fungerer selv om ene cellelaget er punktert), samt rom for individuelt lufttrykk i øvre og nedre lag. Flere av våre testdeltakere verdsatte å kunne pumpe nedre lag hard som beskyttelse mot bakken, og det øvre lag med lavt til moderat lufttrykk for økt komfort. Litt snau isolasjon til rein vinterbruk.
Tykkelse/Lengde/Bredde: Small: 6,3/168/55, Regular: 6,3/183/55, Large: 6,3/201/64 cm
Fyllmateriale: Syntetisk fyll (Thermolite isolasjon og varmerefleksjonsmateriale, antibakterielt TPU-behandlet)
Yttermateriale: 30D/40D Rip-Stop Nylon
Tilbehør: Pakkpose, med et rep. sett og sekkepumpe integrert i pakksekk
Vekt: Small: 775 g, Regular: 845 g, Large: 1045 g
Pakkvolum: Small: 11,5x23, Regular: 12x23, Large: 12,5x26 cm
Garanti: 10 år
Karakter: 3
Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated
Vurdering: Rektangulært og romslig underlag med gode isolasjonsegenskaper. Den ekstra grove «eggekartongstrukturen» oppleves å gi økt liggekomfort og meget god støtte til kroppen. Underlaget er bygget i svært solid nylon, hvilket også gir utslag på vektskåla.
Cellestrukturen er i prinsippet bygd opp som en springfjærmadrass og fordeler trykket veldig godt. Meget god liggekomfort og støtter kroppen godt. Lager en del lyd ved bevegelse.
Nedsenket, funksjonell separat alt-i-en ventil til hvert luftkammer, og suveren sekkepumpeløsning integrert i pakksekk som gir lynrask opp pumping. Sekkpumpa har halvsmal utforming og brukes til å «fange luft» og/eller i kombinasjon med å blåse luft inn i sekken.
Pluss for dobbelt luftcellelag, både i forhold til sikkerhet ved eventuell punktering på tur (underlaget fungerer selv om ene cellelaget er punktert), samt rom for individuelt lufttrykk i øvre og nedre lag.
Flere av våre testdeltakere satt stor pris på å kunne pumpe nedre lag hard som beskyttelse mot bakken, og det øvre lag med lavt til moderat lufttrykk for økt komfort. Lett-tømt, enkel å få i pakksekken.
Tykkelse/Lengde/Bredde: Regular wide: 8/186/64, Long: 8/202/64 cm
Fyllmateriale: Syntetisk fyll (Thermolite isolasjon og varmerefleksjonsmateriale, antibakterielt TPU-behandlet)
Yttermateriale: 30D/40D Rip-Stop Nylon
Tilbehør: Pakkpose, med et rep-kit og sekkepumpe integrert i pakksekk
Vekt: Regular wide: 1185 g, Long: 1295 g
Pakkvolum: Regular: 28x16, Long: 28x17 cm
Karakter: 5
Sea To Summit Comfort Deluxe Insulated
Vurdering: Rektangulært og romslig underlag med svært gode isolasjonsegenskaper. Den ekstra grove «eggekartongstrukturen» gir økt liggekomfort og svært god støtte til kroppen. Mykt, lydløst og behagelig stretchmateriale på oversiden som gir en varm og god opplevelse mot underlaget.
Pluss for dobbelt luftcellelag, både i forhold til sikkerhet ved eventuell punktering på tur (underlaget fungerer selv om ene cellelaget er punktert), samt rom for individuelt lufttrykk i øvre og nedre lag. Flere av våre testdeltakere verdsatte å kunne pumpe nedre lag hardt som beskyttelse mot bakken, og det øvre lag med lavt til moderat lufttrykk for økt komfort.
Nedsenket, funksjonell separat alt-i-en ventil til begge luft-kammer og suveren sekkepumpeløsning integrert i pakksekk som gir lynrask opp-pumping. Sekkpumpa har halvsmal utforming og benyttes ved å «fange luft» og/eller i kombinasjon med å blåse luft inn i sekken. Sekken fylt med luft rulles så inn mot underlaget for å presse lufta inn.
Grei å tømme for luft, men må rulles og komprimeres møysommelig for å skli inn i den litt snaue pakksekken. NB: Utgående modell, men som fortsatt er i handel på markedet i 2020.
Fyllmateriale: Syntetisk fyll (Thermolite isolasjon og varmerefleksjonsmateriale, antibakterielt TPU-behandlet)
Yttermateriale: Nylon og strechmateriale.
Tilbehør: Pakkpose, med et repair-kit og sekkepunpe integrert i pakksekk.
Vekt: 1105 g
Pakkvolum: 15x26 cm i pakksekk
Karakter: 5
Sea to Summit Women’s Comfort Plus SI
Vurdering: Underlag i avrundet mumiefasong, utformet med et bredere midtparti og smalere skulderparti. Beskjedne mål på størrelsene (tilpasset kvinner). Isolert med celleskum og testens eneste såkalte selvoppblåsbare liggeunderlag. I praksis kan den trenge noe mer luft enn den klarer å fylle selv. Sekkepumpe burde følgelig medfulgt. Veldig myk, varm og behagelig overflatestruktur. Svært god liggekomfort og gir god støtte til hele kroppen, men våre kvinnelige testere skulle gjerne ønsket seg romsligere fasong. Sklisikker og lydløs.
Svært behagelig overflatestoff som gir en rolig og myk luksuriøs følelse. Fukt fester seg til overflatestoffet, men tørker til gjengjeld raskt. Svært god liggekomfort og beskyttelse mot bakken. God friksjon mot bakken.
Vanskelig å tømme for luft. Testens vanskeligste og komprimere og få inn i pakksekk.
Tykkelse/Lengde/Bredde: Regular: 8/170/53, Large: 8/183/58 cm
Fyllmateriale: Skum (100% polyuretan)
Yttermateriale: 30D stretch, 100% polyester med TPU laminering
Tilbehør: Pakksekk i polyester
Vekt: 925 g
Pakkvolum: Regular: 18,5x27, Long: 19,5x27 cm
Garanti: 10 år
Karakter: 4
Thermarest Neoair sv
Vurdering: Lett og slitesterkt rektangulært underlag med tversgående kanaler. Moderat tykkelse og beskyttelse mot ujevnheter i underlaget. Grei komfort, men moderat støtte til kroppen. I motsetning til underlagene fra de øvrige produsentene, isoleres underlaget kun av luft i triangelkonstruksjon med varmereflekterende materiale. Støyer ved bevegelse.
Underlaget er utstyr med en utradisjonell pumpeløsning/luftsystem (SpeedValve-funksjon). Når liggeunderlaget ligger flatt og utrullet kan man ved å blåse inn mot den traktformede åpningen på 7x7 cm i hodeenden fylle mesteparten av underlaget med luft.
Blåseutførelse krever litt øvelse, men når du først knekker koden ruller luftbølgene seg inn i underlaget og «fluffer» opp underlaget ca. 80 prosent med luft. Den store åpningen rulles/lukkes med klips som en pakksekk. Resten munnfylles med tradisjonell utstikkende «gammeldags» munnventil i hjørne. Fuktig lungeluft i underlaget vil også senke reell R-verdi i felt.
SpeedValve fungerer ikke optimalt under alle forhold i felt, og byr på utfordringer ved at lufta ikke ruller hele veien inn dersom bakken ikke er flat nok. Den store åpningen øker også faren for snø/fukt inn i underlaget. Svært enkel og effektiv å tømme for luft. Mens du fortsatt ligger på underlaget er det bare å strekke hånda bak hodet og løsne på klipset for full åpning og underlaget er tømt på et blunk.
NB: Utgående modell, men som fortsatt er i handel på markedet i 2020.
Tykkelse/Lengde/Bredde: Regular: 6,3/183/51, Long Wide: 6,3/196/63 cm
Fyllmateriale: Luft og flere lag med isolerende ThermaCapture og varmereflekterende materialer
Yttermateriale: Overside: 50D Mini Hex Rip Polyester, Underside: 75D Polyester
Tilbehør: Pakkpose og rep. sett
Vekt: Regular: 650 g, Long: 880 g
Pakkvolum: Regular: 23x12, Long Wide: 28x12 cm
Karakter: 4
Thermarest Neoair Xtherm - Varmeste lettvekter!
Vurdering: Ekstremt lett og kompakt underlag i mumiefasong med tversgående kanaler. Overflaten oppleves litt kald og glatt. Gir mye lyd ved bevegelse. Støyen virker å avta noe ved bruk. Utstikkende klassisk blåseventil i det ene hjørnet, som fungere som den skal. Slitestyrken og kvaliteten virker god.
Tilfredsstillende på begge sider av underlaget. Moderat beskyttelse mot ujevnheter i bakken. Grei liggekomfort, med moderat støtte til kroppen. Suverene isolasjonsegenskaper den lave vekten tatt i betraktning.
Da underlaget isoleres kun av luft i triangelkonstruksjon med varmereflekterende materiale, skal den tåle innvendig fukt fra munnblåsing. Fuktig lungeluft i underlaget vil også senke reell R-verdi i felt. Men på et underlag av dette kaliber og ikke minst prisklasse forventer vi allikevel bedre funksjonalitet enn «gammeldags» munnblåsing.
Sekkepumpe som kan tres over munnpumpeventil kan kjøpes som tilbehør, men løsningen fungerer ikke optimalt da den lett løsner under inn-pumping. Lar seg greit tømme for luft, og sklir akkurat inn i pakksekken, men ikke noe ekstra å gå på. Testens letteste og nest varmeste!
Tykkelse/Lengde/Bredde: Reg: 6,3/183/51, Large: 6,3/196/64, Regular Wide: 6,3/183/64 cm
Fyllmateriale: Flere lag med isolerende ThermaCapture-teknologi
Yttermateriale: 30D HT nylon, bunn: 70D HT nylon
Tilbehør: Pakkpose og rep. sett
Vekt: Regular: 430 g, Large: 570 g
Pakkvolum: Regular: 23x10, Large: 28x11 cm
Garanti: 10 år
Karakter: 5
Mountain Equipment Aerostat Down 7.0
Vurdering: Rektangulært, slitesterkt og solid underlag med langsgående kanaler. God liggekomfort. Moderat støtte til kroppen. Integrert pumpesekk i pakksekk. Da pumpesekken er litt for lang og smal til å «fange» luft godt nok må den blåses i, for så å rulles sammen. Følgelig ikke den aller mest effektive sekkepumpa i denne testen, men fungerer fint.
Alt-i-ett ventil for luft ut og inn samt justering. Dunfyllet oppleves å gi svært gode isolasjonsegenskaper, og ligger jevnt fordelt og fanget i kanalene. Underlaget gir en god og varm følelse, og gir god beskyttelse mot ujevnheter i bakken. Lager lite lyd. Tømmes greit for luft, men må jobbes med for å få den inn i pakksekken som er i trangeste laget.
Tykkelse/Lengde/Bredde: Reg: 7/185/54, Wide reg: 7/185/63, Long: 7/200/60 cm
Fyllmateriale: 215 g 700+ dunspenst i andedun, 90/10 fyllratio
Yttermateriale: 30 denier nylon ripstop
Tilbehør: Pakkpose med et rep. kit og sekkepumpe integrert i pakksekk
Vekt: Reg: 735 g, Wide reg: 840 g, Long: 855 g
Pakkvolum: Regular: 13 x 25, Regular wide: 13 x 27 og Long: 14 x 27 cm
Garanti: 5 år
Karakter: 5
Produktnavn: Klymit Insulated Static V Luxe
Vurdering: Testens bredeste underlag med hele 76 cm bredde. Den rektangulære fasongen i kombinasjon med den overdimensjonerte bredden, gir en svært komfortabel soveflate med stor bevegelsesfrihet. Velegnet til større personer, eller deg som bare ønsker ekstra komfort og bevegelsesfrihet.
De grove «V» kanalene som danner kanalstrukturen mot kroppen oppleves å gi økt komfort og god støtte til kroppen. Slitesterkt og solid ytterstoff som gir god friksjon. Trekk for utstikkende ventiler og munnblåsing som inn-pumpings løsning. Fuktig lungeluft i underlaget vil også senke reell R-verdi i felt.
Tross bare ett luftkammer, er den utstyrt med to separate ventiler. Vi antar at dette er for å få lufta raskere ut. Samtlige testkandidater opplevde ventilene svært vanskelige å åpne/lukke korrekt. Åpning og lukking av ventilen skal betjenes med ved å dytte/dra og vri, men fungerer, men fungerer dårlig i praksis.
Ene testkandidaten klarte også å dra ut ventiltuten i sin streben på å åpne/lukke korrekt. Et veldig spennende underlag som leverer godt på mange punkter, men faller igjennom for dysfunksjonell ventil.
NB: Leverandøren opplyser at underlaget nå har kommet med nedsenket ny ventilløsning!
Produktnavn: JR Gear Insulated Presidon – MEST FOR PENGENE
Vurdering: Rektangulært underlag med tykke, tversgående kanaler. Både liggekomforten og støtten mot kroppen er god. Lydløs, myk og behagelig overflate som gir god komfort. God friksjon på underside. Fremstår slitesterk og solid. Blåses opp med munn eller pumpesekk.
Pluss for nedsenket «alt-i-en» ventil, men trekk for å måtte munnblåse som standard, da pumpesekk ikke medfølger (kan kjøpes separat). Ved munnblåsing vil fuktig lungeluft i underlaget senke reell R-verdi i felt.Solid og funksjonell alt -i-ett ventil. Utradisjonell, knotete og litt trang pakkpose. Imponerer både i kvalitet, varme og komfort i forhold til prisen!
Tykkelse/Lengde/Bredde: LW: 8,9/198/63, Regular: 8,9/183/51 cm
Fyllmateriale: Syntetisk fyll. Primaloft Eco og Infrared Reflective-teknologi
Yttermateriale: 30D stretch-materiale
Tilbehør: Pakksekk og rep. sett
Vekt: Medium: 650 g, LW: 885 g
Pakkvolum: Medium: 20x11, LW: 25x13 cm
Garanti: 2 år
Karakter: 5
Exped Downmat XP9 – TESTVINNER!
Vurdering: Slitesterkt og solid underlag med ekstreme isolasjonsegenskaper! Myk, behagelig overflate som oppleves varm og gir god friksjon. God liggekomfort og god beskyttelse mot ujevnheter. Moderat, men grei støtte til kroppen.
Med 9 cm tykkelse er det også rom for å senke lufttrykk for økt komfort/støtte til kroppen uten at man kommer i kontakt med bakken. Moderat støy. Expeds romsligste sekkepumpe medfølger og gir fantastisk effektiv innblåsing!
Skal vi pirke litt ville vi foretrukket å ha pumpesekken integrert i pakksekk. Solide og funksjonelle nedsenkede separat ut-og-inn ventiler. Testens desidert varmeste underlag, men dette forutsetter at duna er riktig fordelt.
Duna som ikke er laminert fast, men løper fritt i luftkanalene, kan samle seg slik at kalde spotter kan oppstå. Løsningen er at underlaget før hver tur bør pumpes halvveis opp, mens man rister og går over hele underlaget med bankende flat hånd for å fordele duna.
Løfter man underlaget mot skarp lys ser man lett hvordan duna ligger fordelt. Selv om vi anser det som levelig å fordele duna før avreise pr tur, medfører «bryet» trekk fra 6 til 5 på terningen. Varmeste underlag i testen.
Tykkelse/Lengde/Bredde: Medium: 9/183/52, Long Wide: 9/197/65 cm
Fyllmateriale: Gåsedun med 700-dunspenst, 320 g
Yttermateriale: 75D/75D Polyester, TPU Polyether Film Laminat
Tilbehør: Pakksekk og rep. kit og separat sekkepumpe
Vekt: Medium: 895 g, Long Wide: 1170 g
Pakkvolum: Medium: 24x16 cm, Long: 27x16 cm
Garanti: 5 år
Karakter: 5
Exped Megamat lite 12
Vurdering: Testens tykkeste underlag på hele 12 cm! Tykkelsen gir overlegen beskyttelse mot ujevnheter i bakken, men gir også litt «bademadrass» følelse å ligge på. Fullt oppblåst gir underlaget moderat støtte til kroppen, men de forhøyede sidekanter bidrar til økt stabilitet.
Med moderat til litt lite luft i, heves støtte- og liggekomfort betraktelig uten at du får bakkekontakt. Totalt sett er liggekomforten svært høy. Glatt overside, god friksjon på underside. Expeds romsligste sekkepumpe medfølger og gir fantastisk effektiv innblåsing. Pumpesekk ikke integrert i pakksekk.
Solid og velfungerende. Funksjonelle, nedsenkede og separate ut-og inn- ventiler. Grei å tømme, relativt romslig trekk. Her får du komfort, men det innebærer også høyt pakkevolum og til dels høy vekt.
Yttermateriale: Topp: 50 D tricot nylon, Under: 75 D polyester
Tilbehør: Pakksekk, separat stor pumpesekk og rep. sett
Vekt: Medium: 955 g, Medium & Wide: 1130 g, Long & Wide: 1190 g, Long & Xtra-Wide: 1385 g
Pakkvolum: Medium: 24x17, MW: 27x18, LW: 27x19, Long XW: 32x18,5 cm
Garanti: 5 år
Karakter: 5
Exped Synmat UL Winter
Vurdering: Rektangulært underlag med langsgående kanaler. Lett og komfortabelt. Myk, behagelig overflate. Sklisikker og god friksjon mot bakken. Gode isolasjonsegenskaper. Moderat støtte til kroppen. God beskyttelse mot underlaget, og med 9 cm tykkelse kan man også tillate moderat med lufttrykk for økt komfort.
Romsligste sekkepumpe medfølger som gir svært effektiv innblåsing! Pumpesekk ikke integrert i pakksekk. Solid og velfungerende. Funksjonelle, nedsenkede og separate ut- og inn-ventiler. Middels støyende. Må jobbe litt for å få ut lufta, men skvises greit inn i pakksekken.
Lett og komfortabelt underlag med moderat slitestyrke.
Tilbehør: Pakksekk, separat stor pumpesekk og rep. sett
Vekt: Medium: 585 g, Long Wide: 820 g
Pakkvolum: Medium: 24x13 cm, Long Wide: 27x13,5 cm
Garanti: 2 år
Karakter: 5
Exped Synmat XP 7
Vurdering: Rektangulært underlag med god komfort, slitestyrke og kvalitet. Beskyttelse mot ujevn bakke er god. Moderat støtte til kroppen. Romslig sekkepumpe medfølger, noe som gir meget effektiv innblåsing! Pumpesekk ikke integrert i pakksekk.
Funksjonelle, nedsenkede og separate ut-og inn- ventiler. Middels støyende. Må jobbe litt for å få ut lufte, samt snau pakksekk. Litt tung, men et bunnsolid underlag som leverer jevnt godt på alle testkriterier.
Søndag var første dag under årets kvotejakt på gauper, og landet over ble minst 16 dyr skutt. En jeger er anmeldt for å ha brukt kunstig lys.
Rovviltnemndene har vedtatt en kvote på til sammen 99 gauper under årets jakt, skriver Rovdyr.org.
Vedtakene ble påklaget, men onsdag kom melding om at Klima- og miljødepartementet ikke endrer rovviltnemndenes vedtak.
– Vi skal forvalte gaupebestanden så nær bestandsmålet på 65 årlige ungekull som mulig. Forrige telling viste at det var 91 ungekull i Norge, og målsettingen er at vinterens kvotejakt skal bringe bestanden nær bestandsmålet igjen, sa klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding fra departementet onsdag.
Kvotejakten på gaupe varer fra og med 1. februar 2026 til og med 31. mars.
I Trøndelag gjennomførte politiet og Statens naturoppsyn (SNO) en kontroll i utmark i området fra Snåsa til Mosjøen, der det var ventet mye aktivitet i forbindelse med den lovlige gaupejakta.
I det aktuelle området er det gitt fellingstillatelse på inntil 7 gauper. Totalt ble det kontrollert 93 personer. Det ble følgende reaksjoner:
– En person ble anmeldt for å ha skutt en gaupe ved bruk av kunstig lys, skriver operasjonsleder Anlaug Oseid i politiloggen.
En annen jeger ble anmeldt for bæring av rifle uten å inneha våpentillatelse fra politiet, samt for ikke å ha medbrakt utlånserklæring for lånt våpen og heller ikke kunne fremvist godkjent oppskytingsprøve for storvilt under kontrollen.
En tredje person ble anmeldt for kjøring med ATV på et islagt vann, Snåsavatnet.
Kritisk til påskytninger i Innlandet
Statsforvalteren i Innlandet reagerer på at det var fire tilfeller der dyrene ikke ble felt på stedet der de først ble skutt på, men løp videre og måtte søkes etter, skriver Jeger. Noen av disse kan ha vært skadeskutt.
– Det var jo slik at det var flere påskytingssituasjoner der dyrene ikke ble felt på første skuddplass. Det var litt for mye av det i dag, syns vi, sier seniorrådgiver Ståle Sørensen i Statsforvalteren i Innlandet til Jeger.
– I alle disse situasjonene ble dyret påskutt uten å bli felt på første skuddplass. Så har jo ting løst seg etter hvert, men fire situasjoner er litt mye, sier Sørensen.
Ti menn er tiltalt for å ha vært med på å jakte og felle to ulver i Eidskog i Innlandet i fjor. Tre av dem er også tiltalt for forsøk på å felle en gaupe.
– Ulovlig jakt er alvorlig miljøkriminalitet som rammer naturmangfoldet, og det blir desto mer alvorlig når det er organisert, sier førstestatsadvokat Hans Tore Høviskeland i Økokrim i en pressemelding.
Saken ble først omtalt av VG.
De tiltalte er i alderen 28 til 69 år og holder alle til i Eidskog. Politiet mener at de gjennom jakten har opptrådt som en organisert kriminell gruppe.
Ni av de tiltalte skal ha vært del av en gruppe, men ikke alle skal ha vært på jakt hver gang, ifølge tiltalen. Den tidende er tiltalt for medvirkning.
Det ble tatt beslag i over hundre våpen i aksjoner mot de tiltalte.
– Økokrim har en av de ulovlig felte ulvene og fikk sikret åstedet for fellingen av den andre ulven, skriver de i en pressemelding.
Tiltalen gjelder felling av to ulv 6. og 7. januar i fjor. Den omfatter blant annet også besittelse av skytevåpen uten tillatelse og uforsiktig oppbevaring av skytevåpen og ammunisjon.
– Tre av personene er også tiltalt for forsøk på felling av en gaupe i begynnelsen av januar 2025. Dette skjedde også som en del av aktivitetene til en organisert kriminell gruppe, skriver Økokrim.
Førstestatsadvokat Høviskeland påpeker at ulovlig jakt på fredede dyr er et problem både i Norge og internasjonalt.
– De store rovdyrene i Norge er truet av utryddelse. Det er en grunn til at disse dyrene er fredet. Saken viser at miljøkriminalitet tas på alvor og prioriteres, sier han.
De foreløpige tallene for fjoråret viser at antall registrerte tilfeller av den flåttbårne sykdommen Lyme borreliose økte med over 11 prosent fra 2024.
De endelige tallene er ikke klare før på vårparten.
De siste tre årene har smittetallet økt kraftig hvert år. I 2022 var tallet 496, som tilsier at økningen på tre år har vært på 42 prosent.
Ikke overrasket
– De foreløpige tallene er i tråd med det vi har sett de siste årene. Antall registrerte tilfeller av borreliose har økt over tid, og vi er derfor ikke overrasket over at også 2025 følger denne trenden, sier biolog Yvonne Kerlefsen ved Flåttsenteret til NTB.
Fagfolkene observerer at klimaendringer og endret bruk av naturen kan bidra.
– Det har blitt varmere og våtere, og flere områder gror igjen, noe som gir bedre leveforhold for flått. Samtidig er bevisstheten hos både befolkningen og helsevesenet større enn før, noe som gjør at flere tilfeller trolig fanges opp, sier Kerlefsen.
Uvanlig mild høst
I 2025 ble det for første gang i registrert mer enn 100 tilfeller på én måned av den flåttbårne sykdommen. Den foreløpige oversikten tilsier 100 tilfeller i august og ytterligere 115 tilfeller i september.
– Vi hadde en uvanlig mild og lang høst. Dette merket vi på Flåttsenteret. Vi hadde økt pågang og mange henvendelser – også helt fram mot jul, sier biologen.
Som varslet i sommer, ble kravene for turistfiske ytterligere skjerpet inn fra nyttår. Det er nå lov å ta med inntil 15 kilo fisk eller fiskevarer ut av landet.
Fra i år er mengden fisk turister kan ta med seg ut av landet, redusert fra 18 til 15 kilo fisk eller fiskevarer to ganger per år. Fra 2027 er planen å redusere dette til 10 kilo per person.
Kravet til dokumentasjon er også skjerpet, og som tidligere er utførsel av fisk kun tillatt for gjester som har fisket fra en registrert turistfiskevirksomhet, opplyser Fiskeridirektoratet.
Bare den som har fisket fisken, kan ta den ut av landet. I tillegg er det innført en minste aldersgrense på 12 år.
I 2024 beslagla Tolletaten over 13 tonn med fisk som var forsøkt smuglet ut av landet. Det er nesten dobbelt av det som ble beslaglagt året før. De største beslagene gjøres ofte i bobil og varebil med fryser, samt i tilhengere med frysekapasitet. Tallene for 2025 er ikke klare ennå.
I fjor ble det felt 491 villsvin i Norge. Det er det høyeste antallet noen gang registert.
I kalenderåret 2025 ble det rapportert inn 491 felte villsvin til Hjorteviltregisteret. Dette er rekordhøyt antall felte villsvin, ifølge villsvinprosjektet.
En graf viser antall innsendte prøver av villsvin i Norge de siste sju årene, der det var et betydelig hopp fra 2024 til 2025. I 2024 var det rundt 380 felte villsvin, ifølge grafen.
Fra 2019 og fram til i fjor har det vært en gradvis økning i rapporterte fellinger av villsvin i Norge.
Det var klart flest villsvinfellinger i Halden kommune i Østfold, som står for 60 prosent av fellingene i fjor.
I 2023 kunngjorde regjeringen at villsvin skal utryddes i Norge etter at afrikansk svinepest ble påvist i Sverige.
Norsk ulveforvaltning er et klart brudd på Bernkonvensjonen, slo konvensjonens øverste organ fast på sitt årlige møte 8–12. desember.
I teksten som landene ble enige om etter møtet, står det at «myndighetene ignorerer den forrige avgjørelsen fra Den Stående Komité og åpningen av sak, og har dermed fortsatt et brudd mot konvensjonen».
Dyrerettsorganisasjonen Noah sendte inn klage mot norsk ulvepolitikk i 2022, og det ble åpnet sak mot Norge i 2024.
– Det er regjeringens plikt å stanse skytingen av kritisk truede ulver, og gå aktivt inn for styrket vern istedenfor å hausse opp hets mot en art som er viktig for våre økosystemer og trenger økt beskyttelse, skriver leder Siri Martinsen i Noah i en epost til NTB.
Tar bekymringene på alvor
Statssekretær Kristoffer Hansen (Ap) i Klima- og miljødepartementet opplyser til NTB at de tar bekymringene fra komiteen på alvor, og at de vil fortsette dialogen med sikte på å få lukket saken.
– Samtidig er vår vurdering at den norske ulveforvaltningen, som følger av Stortingets vedtatte politikk, er i tråd med forpliktelsene under Bernkonvensjonen.
– Norge er forpliktet til å sikre ulvens overlevelse i norsk natur, og til å bidra til å sikre ulvens overlevelse i Skandinavia. Vi mener det er mulig å få til dette samtidig som vi ivaretar hensynene til beitenæringene, legger Hansen til.
Krever endring i sonering
Komiteen krever at Norge lar ulvebestanden, som er oppført som kritisk truet, gjenopprette seg til et tilfredsstillende bevaringsnivå. Den krever også at streng sonering der ulven er ekskludert fra 95 prosent av det nasjonale territoriet, avskaffes.
Få dager etter Bernkonvensjonens møte stanset svensk forvaltningsrett årets svenske vedtak om å skyte 48 ulver i åtte forvaltningsområder. Noah og flere svenske miljøorganisasjoner hadde klaget inn vedtaket. Mandag 15. desember ble det klart at klagene hadde vunnet fram.
32 nye skogområder i elleve fylker vernes fordi det er leveområdene til mange truede arter.
– Skogvern er nødvendig for å sikre det rike mangfoldet i norske skoger. I skogen finnes det 1330 truede arter, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) i en pressemelding.
Han sier at dagens vernetiltak bidrar til å sikre artenes framtid. Det omfatter 41 kvadratkilometer, der 26 kvadratkilometer er produktiv skog.
Produktiv skog er skog der det kan drives skogsdrift med økonomisk utbytte.
Åtte skogområder vernes i både Møre og Romsdal og Agder, fire områder i Vestfold, tre i Buskerud og i Akershus, og ett hver i Innlandet Østfold, Vestland, Rogaland, Telemark og Oslo.
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom anker tingrettsdommen om gruvedumping i Førdefjorden til lagmannsretten. De mener dommen er i strid med EØS-avtalen.
Saken gjelder Nordic Minings tillatelse til å dumpe gruveavfall i Førdefjorden. Borgarting lagmannsrett slo i august fast at utslippstillatelsen er ugyldig fordi den bryter med EUs vanndirektiv.
Da regjeringen ikke ville trekke tillatelsen, tok miljøorganisasjonene saken til Sogn og Fjordane tingrett og ba om midlertidig forbud mot gruvedumping.
Tingretten avslo kravet 10. november og la i dommen vekt på at det «ikke er sannsynliggjort at gruvedumpingen vil gi vesentlig skade på fjorden i de neste seks til tolv månedene». Organisasjonene ble dømt til å betale 2,5 millioner kroner i sakskostnader.
Det er denne dommen organisasjonene nå anker siden de mener den er i strid med EØS-avtalen, opplyser de i en pressemelding.
I anken skriver miljøorganisasjonene at både Borgarting lagmannsrett og Sogn og Fjordane tingrett har lagt til grunn at dagens utslippstillatelse er ugyldig.
Nordic Mining planlegger å dumpe over 100.000 tonn med gruveavfall i Førdefjorden i måneden. Ifølge Havforskningsinstituttet vil dumping av gruveavfall gjøre stor skade på fjorden.
Miljøorganisasjonene ber også lagmannsretten om å redusere sakskostnadene kraftig. De mener kostnadene er i strid med Århuskonvensjonen, som skal sikre at det ikke blir uoverkommelig dyrt å føre miljøsaker i retten.
Opprinnelig var organisasjonene usikre på om de hadde råd til å anke dommen.
Oppdrettstorsk som rømmer og gyter i merd er blant de største miljørisikoene for kysttorsk, ifølge Havforskningsinstituttet.
De siste årene har det vært få, men store rømninger av torsk fra oppdrettsanlegg, skriver Havforskningsinstituttet i en pressemelding fra en nylig utført risikovurdering.
– Hvilken genetisk effekt en rømning får, vil være avhengig av både mengden rømt fisk og hvilken tilstand kysttorskbestanden i området er i, sier forsker Nina Sandlund, som er ansvarlig for arbeidet med risikovurderingen.
Oppdrettstorsk utgjør over halvparten av all eksportverdien av fersk torsk, ifølge Norges sjømatråd.
Bestanden av kysttorsk sør for Stad vurderes til å være i dårlig tilstand. Først fra Bodø og nordover er bestanden bedre.
I tillegg kan torsk «rømme» ved at befruktede egg fra gyting i merd driver ut av anlegget og fortsetter utviklingen på samme måte som egg fra villtorsk.
– Slike «rømninger» er vanskelige å tallfeste, men vi vet at de skjer. Det er observert både kjønnsmoden og gyteklar oppdrettstorsk i merdene, sier Sandlund.
Forskeren er usikker på hvilken effekt slike rømninger kan ha for villtorsken. men de vurderer risikoen for sykdommer som lav. De mener likevel at det er viktig å hindre slik rømning.
Laksefisket i år ble på 70 tonn, en tidel av det det var i 2001, og den minste fangsten som er registrert i Norge.
De siste tallene fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at nedgangen er på 5 tonn fra 2024, som var forrige bunnår for sjølaksefisket.
Bakgrunnen for de lave tallene er Miljødirektoratets ekstremt strenge fiskereglene for vassdrag og sjøfiske. I flere områder var det stengt for fiske i 2025.
– De norske laksebestandene er nå på et historisk lavt nivå, og innsig av laks til elvene er kraftig redusert de siste tiårene, ifølge Vitenskapelig råd for lakseforvaltning.
Årsaker til at laksebestanden er blitt så lav, er blant annet påvirkning fra fiskeoppdrettsanlegg, lakselus, klimaendringer og andre menneskeskapte inngrep.
De regionale ulikhetene er store. Trøndelag fisket mer enn halvparten av laksen i år, 44,7 tonn laks, en øking fra 18,8 tonn i fjor. Hele 33 tonn av sjølaksen ble tatt i Namsos.