Annonse

I bakspeilet

Storauren

Fra håndarbeid til fabrikkproduksjon. I en serie artikler ser vi nærmere på historiene til et knippe legendariske norske sluker:

Publisert

Det er noe magisk med Storauren. Med sin brede form, lokkende gange og tre kraftige treblekroker har den i tiår etter tiår vært et effektivt våpen for fiskere som jakter stor fisk. Den store flaten gjør den særlig godt egnet i grunne, rolige vann – og få sluker har et så godt storfiskrykte. Skal du ha stor laks, ørret eller gjedde på skjesluk, har Storauren alltid vært et godt valg.

Historien begynner på 1930-tallet, da Alf Kolseth – mannen bak Huldersluken – startet produksjonen av Storauren. Han laget den i flere varianter, med ulike farger, vekter og mønstre, men alltid med tre trebelkroker. I tre tiår var Storauren en favoritt for mang en sportsfisker, helt til Kolseth la ned produksjonen tidlig på 1960-tallet.

Savnet etter Storauren gikk ikke upåaktet hen i bransjen, og i1973 kunne Sølvkroken annonsere at sluken var tilbake – med Kolseths tillatelse. Den nye versjonen var ikke helt identisk, men nær nok til å bære arven videre. Ifølge Sølvkroken var den 115 mm lang, veide 45 gram og ble laget i sølv, gull og kobber. Allerede året etter kom en 60-grams utgave, som ble produsert i 13 år før den forsvant fra sortimentet rundt 1987.

45-grammeren holdt stand, og gjennom årene har den kommet i mange farger og mønstre. Den gullfargede forsvant tidlig på 1990-tallet, men sølv, kobber, rød og svart har vært med i sortimentet siden. I dag, nesten 90 år etter at den første Storauren ble laget, selger Sølvkroken fortsatt 45-grammeren – nå i tre farger: kobber, sølv og grønn med flake.

På bildet ligger Kolseths variant til venstre og Sølvkrokens til høyre.

Powered by Labrador CMS