Slik blir villreinjakta på Hardangervidda i år

Det er fastsatt en kvote på 7.000 kort på villrein på Hardangervidda i år. Halvparten av kortene er «valgfritt dyr», mens den andre halvparten er «voksen bukk over 2.5 år og eldre».
Det er fastsatt en kvote på 7.000 kort på villrein på Hardangervidda i år. Halvparten av kortene er «valgfritt dyr», mens den andre halvparten er «voksen bukk over 2.5 år og eldre».

Villreinnemda har vedtatt både kvoter og vilkår for villreinjakta på Hardangervidda. Nå har Miljødirektoratet sendt ut forslag om tidligere jaktstart på høring.

Publisert

I 2020 ble det funnet en bukk med skrantesyke på Hardangervidda. Det skjedde etter at all villrein i Nordfjella sone 1 ble utryddet som et tiltak for å hindre smittespredning.

Etter omfattende prøvetaging i villreinområdene rundt Nordfjella ble det klar at smitten hadde spredd seg til Hardangervidda.

– Et viktig tiltak for å hindre videre smittespredning, og forhåpentligvis utrydde skrantesyke på Hardangervidda, er å ta ut mest mulig voksen bukk, fordi disse er mest utsatt for smitte, forklarer seniorrådgiver Kjetil Heitmann hos Statsforvalteren i Oslo og Viken.

Kjære leser!

For å lese denne artikkelen må du være innlogget som medlem av Norges Jeger- og Fiskerforbund.