Annonse

Ettersøk og avliving:

Frikjent for rådyravliving

Rådyrbukken på bildet har ingen tilknytning til saken.

Jegeren som i tingretten ble dømt for avliving av rådyr med kniv, ble i dag frikjent i Agder lagmannsrett.

Publisert Sist oppdatert

En jeger i 40-årene ble i fjor høst dømt av Telemark tingrett for å ha skåret over halsen på et påskutt rådyr. Jegeren filmet hendelsen, og la videoen ut på nettstedet YouTube.

Tingretten konkluderte den gang med at jegerens oppførsel var et brudd på paragraf 20 i dyrevelferdsloven om uforsvarlig jakt, og mannen ble dømt til tap av jaktrett i 1,5 år, betinget fengsel i 30 dager og ilagt en bot på 20.000 kroner.

Den tiltalte jegerens forsvarer Pål S. Jensen er selv ettersøksjeger, og uttalte før behandlingen av ankesaken i Agder lagmannsrett at det ville være en dyrevelferdsmessig tragedie om dommen ble stående. 

Det var satt av to dager til rettssaken i forrige uke. I dag kom dommen. Jegeren er enstemmig frikjent.

– Kan være forsvarlig å bruke kniv

Lagmannsretten skriver blant annet følgende i dommen: « Ved skyting fra kloss hold skal dyret skytes i hjernen om man har sikker treffmulighet. Dersom avliving ved nytt skudd ikke er mulig, kan andre metoder – herunder avliving med kniv – være aktuelt.»

– Min klient er svært tilfreds med at han nå er enstemmig frifunnet i lagmannsretten. Rettens generelle uttalelser om bruk av kniv er også viktig for alle ettersøksjegere. Avliving av et skadet dyr på en forsvarlig måte kan skje med kniv, dersom et skudd ikke er mulig på grunn av hund eller sikker bakgrunn. Det er etter mitt syn en dekkende oppsummering av gjeldende rett, sier Jensen til Jakt & Fiske.

– Ikke grovt uaktsomt

For at dommen fra lagmannsretten skulle ha kommet til samme konklusjon som tingretten, måtte jegeren etter lagmannsrettens syn, handlet grovt uaktsomt: 

«Det er etter lagmannsrettens syn ikke tvilsomt at avliving ved skudd mot hjernen ville påført dyret mindre stress og smerte, slik de sakkyndige har redegjort for. Rådyret ville da dødd momentant. Lagmannsretten er kommet til at tiltalte handlet uaktsomt, men ikke grovt uaktsomt. »

– Ikke fritt fram for knivbruk

Politiinspektør Hans Egil Seljordslia i Sør-Øst politidistrikt trepresenterte påtalemyndigheten under rettssaken. Han har et noe annet syn på dommen fra Agder lagmannsrett enn jegerens forsvarer.

– Dette er en grundig dom, der vi opplever at påtalemyndigheten har fått gjennomslag for sin bevisføring. Så konstaterer vi at retten mener jegeren har opptrådt klanderverdig, men ikke grovt uaktsomt. Slik vi leser dommen, sier likevel ikke lagmannsretten at det er forsvarlig å bruke kniv ved avliving, sier han.

– Kommer påtalemyndigheten til å anke?

– Det er det opp til statsadvokaten å avgjøre.

Endringslogg
  • Kommentar fra påtalemyndigheten
    Klokken 12.53: Artikkelen er oppdatert med en kommentar fra påtalemyndigheten.

Powered by Labrador CMS