Test av Bushnell Engage 10x42
Bushnell Engage 10x42 er en stor kikkert med behagelig bilde i dårlig lys.
Stor kikkert for skumringstimen
Den amerikanske optikkleverandøren Bushnell har foretatt en ansiktsløftning av sine kikkerter, og er ute med en ny serie under betegnelsen Engage.
Bushnell Engage 10x42 er en forholdsvis stor kikkert med takkantprismer og et lyssterkt 42 mm objektiver. Produsenten oppgir at de såkalte ED-glassene er deres beste materiale, og gir lysgjennomgang på 91 %. Rørene er laget i aluminium, og kikkerten er vanntett.
Den er belagt med svart gummi med friksjonsfelt på sidene og leie for tommelen på undersiden, dermed ligger den godt i hånden. Hengselet mellom rørene har stor friksjon, og holder på øyeavstanden din mens den henger rundt halsen.
Fokushjulet er plassert på toppen slik at den betjenes med pekefingeren, noe som gir god følsomhet i bevegelsen. Øyemuslingene kan reguleres i 4 trinn med god motstand. Diopterjusteringen sitter på høyre okular og er passe treg.