Test av Ballistol Universalolje
Oljeeventyr
Det enkle er ofte det beste.
Det er mange moderne preparater for våpenpleie å velge mellom. En kuriositet er den 120 år gamle Ballistol universalolje. På bestilling fra tysk militærvesen utviklet F.W. Klever i Köln en universalolje som kunne brukes på alle våpendeler inkludert lær og tre. Oljen skulle til og med kunne brukes til desinfeksjon av sår.
I 1904 ble varemerket Ballistol registrert, og oljen produseres den dag i dag etter samme oppskrift. Oljen selges i flere ulike forpakninger. Jeg har brukt en sprayflaske med et sprayrør til våpenpuss. Ballistol er en forholdsvis tynn olje som egner seg godt til puss av våpen.
Den størkner ikke over tid, og etterlater en beskyttende film på metalloverflater. Samtidig løser den godt opp avleiringer, slik at den er egnet til løpspuss og reingjøring av choker. En stor fordel med oljen, er at den også kan brukes på treverk, mens andre mineraloljer kan svekke og misfarge valnøttskjefter.
Den er derfor enkel å bruke, siden du slipper å passe på oljebruken i overgang mellom tre og metall. Oljen er biologisk nedbrytbar og inneholder ingen skadelige stoffer. Det er derfor uproblematisk å få oljen på huden under puss. Den har en særegen urteaktig duft. Ballistol universalolje er et allsidig pussemiddel som kan brukes til både reingjøring, smøring og rustbeskyttelse.