Test av Dundas Gunnerside 22 GS22
Suverene lærstøvler
Vi bøyer oss i myra over kvalitetshåndverk fra norske Dundas.
Vi har med årene testet en anselig mengde jakt- og fjellstøvler. Det er ofte noe å trekke for. Dundas Gunnerside derimot, er helt i toppsjiktet. Jeg kan knapt huske sist jeg hadde en så komfortabel støvel på foten.
Litt om lesten: Føtter er selvsagt forskjellige, men for min del har støvelen sittet som støpt på foten, og det med meget god ankelstøtte. Produsenten oppga at Gunnerside er liten i størrelsen.
Med str 45 (+) som normalvalg, tok jeg denne gangen steget opp til størrelse 47, dette også med tanke på vinterbruk. Støvelen opplevdes dermed noe romslig i tåpartiet, uten at det har vært den minste slark over hæl og ankel.
Tjukt kvalitetslær
Plaget av gnagsår? Vel, ved bruk av reine lærstøvler (uten Gore-Tex) må du alltid regne med inngåing. Jeg er normalt sterkt plaget av gnagsår på hælen, men dette er første og (hittil) eneste gang jeg har sluppet unna!
Hvordan fungerer en rein lærstøvel i fuktig vær? Helt topp. Med sin tjukke lær-/skinnkonstruksjon takler Gunnerside både kalde høstdager og regnvått terreng. Du bør likevel alltid tilføre fett.
Overlæret (reversert, fullnarvet lær), krever en god slump impregnering som til gjengjeld holder lenge. Produsentens egne vegetabilsk fett funker godt. Etter en dagsmarsj i vått terreng, har vi ikke fått mer enn ei fuktig stripe på innsiden av støvelen.
En real milsluker
Vi gir også tommel opp for sålen. Gummien er nokså myk og gir et bedre grep enn Dundas Lillebjørn – som vi testet i 2023. Takket være støvelens konstruksjon, «ruller» du bra med foten.
Dermed funker modellen meget godt også på flatmark. En real marsjstøvel, altså. Produksjonen er 100 prosent europeisk. Lærproduksjon kan være noe svineri, men her kan du være sikker på å ha kjøpt et bærekraftig produkt.