Test av Sako 100 Explorer Carbon
Sakos nye flaggskip
Sako modell 100 ble lansert i forbindelse med produsentens 100-års jubileum, og er en premiumrifle laget med mulighet for pipeskift.
Sako har laget en rekke «de luxe»-modeller tidligere. Nye Sako 100 er en rifle med moderne trekk, samtidig som arven fra fabrikkens hundreårige våpenproduksjon er ivaretatt. Rifla har mulighet for svært enkelt pipeskift ved å løsne to skruer på undersiden av skjeftet, slik som vi finner hos blant annet Blaser R8. Sakoen er også utstyrt med en oppspenner for kresne europeiske kunder.
Kraftig utførelse
Versjonen vi har testet heter Sako 100 Explorer Carbon. En skulle vente en lettvekter ut fra skjeftematerialet, men her er det snarere lagt vekt på solide dimensjoner og kraftig utførelse. Bakgrunnen for dette er at halvparten av kaliberutvalget for pipene er kraftige patroner, som 7mm rem Mag og .375 H&H Mag.
Sako framholder derfor at denne rifla dekker all jakt, fra afrikanske sletter til skogsfugl på topp. Minste kaliber er så langt .243 Winchester, som er en fin fuglepatron.
Oppspenner
Siden låskassa er tilpasset magnumpatroner, er sluttstykket påfallende langt. Hodet er gjenkjennelig fra Sako 90, med tre låseklakker som griper i langsgående spor i låskassa. Støtbunnen har to utkasterplugger og en kraftig utdragerklo.
Hodet dytter patronene foran seg ved mating uten å gripe i rilla. Bakerst på boltmuffa sitter en oppspenner som spenner fjæra når den trykkes inn. På siden sitter også en utløser for bolten som låses i nedspent tilstand. Muffa er festet i bolten med en enkelt splint, som gjør at den føles litt lealaus i bruk. Ved bytte av pipe mellom standard- og magnumpatroner, må også hele sluttstykket byttes.
Fast forbindelse
Den kraftige, flutede pipa måler 18,5 mm ved munningen. Den er forsynt med en forlengelse over fremre del av låskassa som har Sakos egne spor for kikkertmontasje. På den måten er rifla garantert å være nullstilt ved bytte av pipe dersom hvert løp har egen optikk.
Leiet for pipa ligger i en forlengelse av låskassa i stål, som danner skråstilte flater i flere plan. Dette gir en svært fast forbindelse. Pipe og låskasse er ceracoatet med en halvblank, svart farge. Avtrekksvekten kan justeres i sju trinn, samt at avtrekkerens posisjon er justerbar i lengderetning.
Karbonskjefte
Rifla har et todelt skjefte som er festet i en aluminiumsramme. Denne formen for chassis gir ofte et godt grunnlag for presisjon, fordi innfesting av hhv. pipe, låskasse og skjefte blir svært fast og rigid.
Karbonskjeftet har det karakteristiske og silkematte mønsteret i karbonvev. Linjene er ganske moderne, med en utsparing i underkant mellom pistolgrep og kolbekappe. Her finner vi også en finurlig løsning der et lite deksel skjuler en holder for to torxverktøy som passer til pipefestet og avtrekksjusteringen.
Kammen er regulerbar gjennom en trykknapp på siden av skjeftet. Pistolgrep, forskjeftet og kinnkammen har lærmønstrede kontaktflater i gummi, noe som gir godt grep. Reimfestene er avtakbare trykknappfester. Forskjeftet er lett å løsne, slik at rifla lar seg pakke i en kort koffert for flyreisen.
Stabil pipe
Testrifla i kaliber .308 Win er nærmest en småviltversjon, og patronen virker kort og liten i den lange låskassa. Dimensjonene i løp og låskasse gir et tungt våpen, og rekyl- opplevelsen var svært moderat. Ladegrepet er langt, men glir lett hele veien.
Pipa var stabil og ga samme treffpunkt med både S&B 147 gr helmantel, Federal Fusion jaktammo med 150 gr blyspiss og premium blyfrie 150 gr Sako Power Blade. Den siste satte også de minste treskuddsgruppene på under 20 mm fra benk.
Det eneste en kan stille spørsmål ved, er den litt raklete oppspenneren på sluttstykket. Sako 100 er en stilig pipeveksler tilpasset kraftige kalibre, og har en gjennomført kvalitet som en reisende jeger kan stole på i avsides strøk.
Vekten er ikke for de lange fjelljaktene, men presisjon og kalibervalg gir ellers mange muligheter. Perfekt avtrekk, grov pipe og matchvekt på rifla gjør den lett å skyte presist med.