Test av Sabatti Saphire Thumbhole
Ammunisjonskresen polygonrifle
Italienske Sabatti har introdusert et nytt riflingssystem for rifleløp som de har kalt «Multi Radial Rifling» (MRR). Testrifla viste seg kresen på ammunisjonen.
Sabatti Saphire Thumbhole har en form for polygon (mangekantet) rifling i løpet i stedet for tradisjonelle bommer og rifler. Multiradial rifling har to forskjellige diametere, og er et polygonløp der den bratte overgangen i vinklene er fjernet.
Sabatti lover forbedringer på mange områder, blant annet på presisjon og løpsslitasje. Konseptet er ikke nytt, polygon- rifling ble patentert av Sir William Withworth helt tilbake i 1854. Sabatti benytter runde hjørner i sine løp, som kan minne noe om William Ellis Metford sine rifleløp fra 1870-tallet.
Integrert picatinny
Sabatti Saphire er en løpsveksler i forholdsvis rimelig utførelse. Låskassa er laget i aluminium og har integrert picatinnymontasje for kikkertsikte på toppen. Pipa sitter i en splittet ring som er strammet med tre kraftige skruer. Alle må løsnes for å bytte til annet kaliber.