Annonse

Oslofjorden:

Nei, du kan ikke fiske sjøørret etter nyttår

Det blir ikke lov å fiske sjøørret i de vedtatte nullfiskeområdene i Oslofjorden fra nyttår.

En forskriftsendring har skapt stor forvirring blant sportsfiskere. Men du kan altså ikke fiske sjøørret i nullfiskeområder fra nyttår.

Publisert

Som kjent trer de nye nullfiskeområdene i Oslofjorden i kraft fra 01.01.2026. Men nå har en publisert forskriftsendring på nettsidene til Fiskeridirektoratet skapt full forvirring blant sportsfiskere som øyner håp om å kunne fortsette å fiske sjøørret.

I forskriftsendringen står følgende:

«Denne forskriften regulerer begrensninger på fiske etter fisk og skalldyr med unntak av anadrom laksefisk slik det er definert i lov 15. mai 1992 nr. 47 om lakse- og innlandsfiske m.v. § 5 bokstav a.»

Unntaket forskriften henviser til i lov om lakse- og innlandsfiske, ser slik ut:

«anadrome laksefisk»: laksefisk som vandrer mellom sjø og ferskvann og som er avhengig av ferskvann for å reprodusere seg, samt rogn og unger av slik fisk.»

Vil det derfor være lov å fiske etter sjøørret i nullfiskeområdene?

«Nei», er det kontante svaret fra Fiskeridirektoratet.

– Denne forskriften åpner ikke for fiske etter sjøørret i nullfiskeområdene. Unntaket det vises til, er en teknisk avgrensning av hva forskriften gjelder, ikke en tillatelse. Denne forskriften medfører ingen endring i reguleringen av fiske etter sjøørret i Oslofjorden, forklarer senior kommunikasjonsrådgiver Vegard Oen Hatten hos Fiskeridirektoratet. Anadrom laksefisk som laks og sjøørret faller utenfor direktoratets myndighetsområde.

– Slike arter reguleres gjennom annet regelverk og av andre myndigheter. For spørsmål om hvilke regler som gjelder for sjøørret i Oslofjorden, må det derfor tas utgangspunkt i regelverket etter lakse- og innlandsfiskeloven, som forvaltes av Miljødirektoratet og Statsforvalteren, sier Hatten. 

Nullfiskeområder lagt til

På nettsiden lovdata.no ligger det en kommende endring i «forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjøen».

Denne endringen legger enkelt sagt til de definerte nullfiskeområdene i forskriften.

Fra nyttår blir altså forskriften slik:

«Med de begrensninger som følger av § 3 og forskrift gitt i medhold av lakse- og innlandsfiskloven § 40, er det åpnet for fiske etter anadrome laksefisk med stang og håndsnøre, fra land og båt, hele året.

Det åpnes likevel ikke for fiske etter anadrome laksefisk

d. fra land og båt, hele året, innenfor ei linje i indre Oslofjord som er avgrenset av koordinatene for nullfiskeområde Indre fjord som angitt i vedlegg II til forskriften.

 e. fra land og båt, hele året, i et område i Færder nasjonalpark som er avgrenset av koordinatene for nullfiskeområde Færder som angitt i vedlegg II til forskriften.

f. fra land og båt, hele året, i et område i Ytre Hvaler nasjonalpark som er avgrenset av koordinatene for nullfiskeområde Hvaler som angitt i vedlegg II til forskriften.»

Powered by Labrador CMS