Annonse

Viltressurslov:

– Kampen står om termisk

Det er jevnt over enighet om ny viltressurslov, mener andre visepresident Nils T. Bjørke (Sp). – Det eneste som splitter, er synet på termisk, sier han. Avgjørelsen kan falle over helgen.

Denne uken ble forslaget til ny «Lov om jakt, fangst og felling av vilt mv.» – viltressursloven på folkemunne – behandlet første runde i Stortinget. 

Senterpartiets Nils T. Bjørke var saksordførende, og mener det jevnt over er bred enighet om utkastet til ny viltressurslov. Unntaket er synet på bruken av termisk utstyr til jakt på hjort. 

– Må ta vare på kulturen vår

– Jeg opplever at den nye viltressursloven tar godt vare på dyrevelferden og balansen i økosystemet, samtidig som den legger til rette for et godt samarbeid mellom rettighetshavere og jegere. Vi må ta vare på den kulturen som jakt og fiske er, sier han.

På vegne av eget parti, Fremskrittspartiet (Frp) og Høyre (H), leverte han et løst forslag under behandlingen av lovutkastet, der regjeringen oppfordres til å « … raskt utforme forskrift som fortsatt tillater bruk av termisk sikte i hjortejakt.» 

Diskusjonen om termisk har pågått i flere år, samtidig som hjortebestanden og dermed beiteskader på innmark, er økende. Forrige jaktår ble det satt nok en rekord i hjortejakta, med 54 216 felte dyr.

– Det er viktig at forvaltningen får en tydelig beskjed om viktigheten av å kunne bruke termisk utstyr på hjortejakt, særlig på innmark. I enkelte områder er det mye hjort, og disse må kunne jaktes humant og effektivt. Samtidig er det bra at unntaket kommer i forskrift, slik at forskriften kan moderniseres i takt med den tekniske utviklingen, sier Bjørke til Jakt & Fiske.

Usikkerhet om krutt og piler

En av endringene i lovutkastet som har skapt mye diskusjon, er hvorvidt et jaktvåpen i framtiden skal være drevet av krutt eller ei. Ifølge Bjørke, er det flertall for en teknologinøytral definisjon av et jaktvåpen. 

Et av partiene som er positive til å fjerne «krutt-kravet», er Frp.

– Frp er positive til å fjerne kruttkravet. Buejakt er en populær jaktmetode i store deler av verden. Frp mener derfor at en teknologinøytral definisjon av et jaktvåpen, bør berede grunnen for jakt med bue i Norge, sa Bengt Rune Strifeldt (Frp) fra talerstolen i Stortinget i går.

Bjørke understreker derimot at en teknologinøytral definisjon ikke automatisk betyr «ja» til buejakt, og at Senterpartiet ikke går inn for slik jakt nå. 

Både Sosialitisk Venstreparti (SV) og Venstre (V) advarte mot at en teknologinøytral definisjon av jaktvåpen vil åpne for buejakt. Miljøpartiet De Grønne (MDG) utfordret også landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen (Ap) på hvorvidt han vil forskriftsfeste forbud mot bruk av bue som jaktvåpen.

– Buejakt er forbudt i dag. Som statsråd mener jeg det forsatt skal være det, og at det må komme fram i forskrifter, svarte ministeren fra talerstolen.

Kan avgjøres til uka

Første votering av viltressursloven er satt til førstkommende mandag 26.05. Deretter skal lovutkastet behandles for andre gang, før loven til slutt endelig vedtas i Stortinget.

I praksis er det ytterst sjelden at det gjøres justeringer etter første votering. Det betyr at den endelige lovteksten mest sannsynlig vedtas over helgen. 

Jakt & Fiske følger saken.

Powered by Labrador CMS