Annonse

Test av Rottweil Waidmannsheil Bismuth 12/70 32 g nr. 6

Rottweil Waidmannsheil Bismuth 12/70 32 g nr. 6
Rottweil Waidmannsheil Bismuth 12/70 32 g nr. 6

Seige vismuthagl

Her får du en god vismutpatron med fine og åpne skuddbilder. Den passer glimrende tidlig i rypejakta.

Publisert Sist oppdatert

Vi har tidligere testet tungstenpatronene fra tyske Rottweil i serien Waidmannsheil, nå står vismutpatronene for tur. Vaidmannsheil Bismuth leveres i flere haglstørrelser, vi har testet patronen med hagl nr. 6. De stjernebrettede patronene i kaliber 12/70 er grønne med en høy sølvblank metallbase.

De inneholder nær 32 gram hagl laget av rein vismut, ifølge produsenten. Haglene er svært runde og jevne med ganske lik størrelse rundt 2,75 mm. Patronen har en 10 mm tjukk filtforladning under haglene og en plastskive mellom denne og kruttet. Filtforladninger gir gjerne litt mer åpne skuddbilder enn en haglkopp, og er dessuten mer miljøvennlig.

De myke haglene skader ikke løpet, og patronen kan brukes i alle typer hagler. Skuddbildene ble ganske store og jevne, med svermdiameter rundt 75 cm på 20 meters hold og 1/4 trangboring. De viste innslag av enkelte randhagl, som er forventet fra en patron med filtforladning grunnet friksjon mot løpet.

Jeg målte en gjennomsnittlig utgangshastighet på 405 m/s over kronografen, og det er noe mer enn hva produsenten oppgir. Hastighetene varierte noe. I gelatinen viste de kraftig inntrengning (11 cm) i forhold til haglstørrelsen, og var helt uten deformasjoner.

Vismuthaglene i denne patronen tåler mye, og kan bankes flate med hammer uten fragmentering. Det er uvanlig for vismuthagl, og parkerer alle ankepunkter mot materialet. Rottweil Vaidmannsheil Bismuth 32 g Nr 6 er en god vismutpatron med seige kvalitetshagl som setter fine og åpne skuddbilder. Den passer glimrende tidlig i rypejakta.

Rottweil Waidmannsheil Bismuth 12/70 32 g nr. 6

Haglpatron med vismuthagl og filtforladning som kan benyttes i alle typer hagler. Leveres i pakning à 10 skudd. Kommer i nr. 2, 3, 4, 5 og 6.Vekt: xxx

Kaliber: 12/70

Målt utgangshastighet: ca. 406 m/s

Oppgitt hastighet: 390 m/s

Svermdiameter: 75 cm med 1/4 choke på 20 meter

Haglladning: 32 gram

Hagldiameter: 2,75 mm Nr 6

Egenvekt: 9,78 g/cm³

Antall hagl: 315

Culot: 25 mm

Leverandør: Schou AS, schouvapen.no

Pris: 45, pr. stk.

Kort oppsummert

Pluss

  • Åpne skuddbilder

  • Seige hagl

  • For alle typer hagler

Noe å tenke på

  • Litt varierende hastighet

  • Noen randhagl

  • Karakter: 5.5

Powered by Labrador CMS