Annonse

Test av Brynje Explore Ventile Jacket

Brynje Exlpore Ventile Jacket er et kvalitetsplagg for den som vil holde seg varm utendørs.
Brynje Explore Ventile Jacket er et kvalitetsplagg for den som vil holde seg varm utendørs.

Bra bomull fra Brynje

Gode bomullsplagg er et gledelig gjensyn og tar landet med storm. Denne skalljakka er intet unntak.

Publisert Sist oppdatert

Friluftsbransjen har lenge jobbet med et alternativ til vanntette membraner som bruker evighetskjemikalier, ikke minst fordi EU jobber med et forbud mot en lang rekke stoffer som brukes i produksjonen av membraner. 

I likhet med flere andre norske produsenter, har Brynje de siste årene satset tungt på klær laget med det langfibrede bomullsstoffet Ventile. Tidligere har vi testet to av buksene i kolleksjonen, nå står den første versjonen av jakka for tur.

Bomull og membran

Hette, skuldre og overarmer på denne jakka er laget i myk membran fra Schoeller, som er fri for kjemikalier av typen PFOA og PFOS. Resten er altså Ventile. Stoffet puster godt, er vindtett og sveller når det blir vått. 

Slik holder det mesteparten av regnet ute. Stoffet er vindtett og puster svært godt. Med ull under, er du godt rustet for tur i ruskevær. Jakka har lufting under armene, to store sidelommer og to brystlommer. 

Samtlige har vannavvisende glidelåser fra YKK. På innsiden av jakka finner du også to store nettinglommer, med plass til votter eller lignende. Hovedglidelåsen er toveis, og har langsgående stormklaff. 

Jakka har strammestropp nederst, og håndleddstramming med borrelås. Hetta er av den romslige sorten, og kan justeres både med borrelås på bakhodet og stropper i nakken og på hver side av hode. Den har gjennomgående borrelåsfest for pelskant, samt brem avstivet med vaier.

Valgfri «skrævstropp»

Jakka har også «skrævstropp», en elastisk strikk fra jakkas bakside du trer mellom beina og fester i nedre forkant av jakka på venstre side. Stroppen holder jakka bedre på plass om du åpner den opp i vind, og kan tas av om du får hetta av å ha noe dinglende mellom beina. 

Med skarve 860 gram på vekta, er Explore jacket et godt ytre lag å satse på for alle som ferdes mye ute. 

PS: Underveis i testperioden har det kommet en nyere versjon av jakka, som er tilgjengelig i grønt og sort. Denne er forsterket på albuer og håndledd, og er noe videre over brystet.

Brynje Explore Ventile Jacket

Skalljakke i ventile og PFAS-fri membran, med stor og justerbar hette. Klargjort for pelskant.

Farge: Grønn og sort

Vekt: 850 gram (størrelse M)

Lommer: 6

Pris: kr 6599,-

Leverandør: Brynje, brynje.no

Kort oppsummert

Pluss

  • Puster svært godt
  • Godt alternativ til plastbaserte turklær
  • Tåler bål og gnister godt
  • Lett å reparere
  • Tørker ganske raskt

Noe å tenke på

  • Stiv pris
  • Noe vanninnsig i øsende regn

  • Lydsvak, men ikke lydløs

  • Karakter: 5.5

Powered by Labrador CMS